Aktualności

Spotkanie integracyjne


Towarzystwo Integracji Społecznej zaprasza członków klubów na spotkanie integracyjne które odbędzie się 12 Maja 2011 r. od godziny 16 na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Dobra zabawa gwarantowana.
Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Towarzystwa Integracji Społecznej.

Bal Wolontariusza


Dnia 8 maja 2010r w parku przy ul. Generała Józefa Sowińskiego, miał miejsce Bal Wolontariusza. Była to impreza przeznaczona dla wszystkich osób zainteresowanych wolontariatem. Podczas całego dnia pełnego atrakcji wzięło udział około 30 wolontariuszy z Klubu obsługujących różne stanowiska gdzie można było: pośpiewać, pobawić się, wyrazić artystycznie oraz dowiedzieć na czym polega wolontariat. Zainteresowanie mieszkańców Zielonej Góry było ogromne! Dzieci bawiły się doskonale- niektóre dzięki quizowi na temat wolontariatu stały się specjalistami z zakresu znajomości ustawy o OPP i wolontariacie, a wiedzą na ten temat przewyższają już swoich rodziców! Była możliwość przejścia przyśpieszonego kursu pierwszej pomocy zorganizowanego przez PCK z Zielonej Górze, oraz języka migowego, który prowadziła wolontariuszka z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym z Międzyrzecza. Dzięki jednej z uczennic Szkoły Myślenia Twórczego z Zielonej Góry uczestnicy Balu mogli nauczyć się tańczyć Hip- Hop. Szkoła zorganizowała też bezpłatne rysowanie karykatur oraz stworzenie wspólnego obrazu przedstawiającego nasze miasto. Ponadto placówka udostępniła nam możliwość podłączenia sprzętu nagłaśniającego dzięki któremu, całej akcji towarzyszyły nieustanne śpiewy podczas karaoke! Imprezę zamknęły I Zielonogórskie rozgrywki w Getbol oraz grilowana kiełbaska, która po całym dniu zabaw i pracy była idealnym dopełnieniem podziękowania wolontariuszom z klubu oraz uczestnikom. Jeśli chcesz uczestniczyć w podobnych imprezach tak jak my- jako organizatorzy- zapisz się do Klubu Wolontariatu przy Towarzystwie Integracji w Zielonej Górze! Przyjdź na najbliższe spotkanie i baw się razem z nami na kolejnych imprezach!!! Całość spotkania była finansowana z funduszy Biura Pełnomocnika ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Konferencja Potrafię - Pomagam


31 Lipca w sali konferencyjnej Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze, odbyła się konferencja otwierająca projekt "Potrafię - Pomagam". Po przywitaniu gości i przedstawieniu założeń projektu, rozpoczęło się seminarium nt "Problem głodu i ubóstwa w Polsce" - które poprowadził dr Robert Fudali. Następnie odbyła się dyskusja na temat tego problemu.

Promocja Klubu Wolontariatu


Delegacja Klubu Wolontariatu w składzie: Karolina, Sylwia i Łukasz - wyjechali do Bytomia Odrzańskiego w celu promocji Klubu Wolontariatu. Jedno z działających lokalnie stowarzyszeń było zainteresowane taką inicjatywną. Całkiem realne stało się uruchomienie oddziału Klubu w Bytomiu.


Spracer po mieście


Przedostatnie lipcowe spotkanie Klubu Wolontariatu, przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Wolontariusze wraz z opiekunami i gośćmi poszli na lody do pobliskiej kawiarni Angelo, gdzie delektowali się przepysznymi lodowymi deserami. Następnie wybraliśmy się na krótką wycieczkę po mieście, aby móc pokazać naszym gościom jakim Zielona Góra jest pięknym miastem.


Kodeks Etyczny wolontariusza


Na piątkowym spotkaniu Klubu (11 lipca 2009) wraz z opiekunami mieliśmy za zadanie opracować kodeks etyczny wolontariusza. Przedstawione zostały różne idee, wartości i zachowania jakimi powinien kierować się wolontariusz podczas swojej pracy. Naszym zadaniem było uszeregować je od najbardziej podstawowych definiujących całą idee wolontariatu aż po bardziej szczegółowe zasady zachowań podczas pracy wolontarystycznej. Następnie każdy rysował portret wzorowego wolontariusza, przedstawiający cechy jakimi powinien się wykazywać.


"Masz Głos, Masz Wybór" - Szkolenie Malbork


Wolontariusze, Sylwia Foterek i Łukasz Karasiński, w dniu 27 czerwca wzięli udział w szkoleniu "Masz Głos, Masz Wybór" organizowanego przez Fundacje Batorego I Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Podczas 6 godzinnego warsztatu można było bliżej zapoznać się z ideą akcji, skonfrontować pomysły, a także zapoznać się z działaniami innych organizacji prowadzącymi akcje. Ostatnim punktem szkolenia była drużynowa gra w warcaby, która była wstępem do prezentacji niezbędnych elementów w procesie angażowania społeczności lokalnej. Wszystko zakończyło się o godzinie 16.30. Wolontariusze, korzystając z 2 godzin czasu wolnego, poszli pozwiedzać tamtejszy Zamek Krzyżacki w Malborku (zapraszamy do galerii). Na Sam koniec, czekając na powrót do domu, Sylwia I Łukasz - jako wzorcowi wolontariusze pomogli zagubionemu obcokrajowcowi w odnalezieniu odpowiedniego pociągu - co pokazało z jaką profesjonalizacją przygotowywani są nasi podopieczni do bezinteresownego, ponadnarodwego pomagania innym.

I Mitting Aktywnej Rehabilitacji


W dniu 20 czerwca 2009 roku, braliśmy udział w I Mitingu Aktywnej Rehabilitacji zorganizowanym przez Fundacje Aktywnej Rehabilitacji (http://www.far.org.pl/). Na imprezie regionalne grupy z Gorzowa Wielkopolskiego, Słubic i Zielonej Góry rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych, takich jak: sprint, slalom. Oprócz tego rozegrano mecz w unihokeja, boccie i koszykówkę.

Przed przystąpieniem do akcji, wolontariusze zapoznali się z kodeksem postępowania wobec osoby niepełnosprawnej - dlatego profesjonalnie obsługiwali imprezę. Całe przedsięwzięcie było idealną okazją do zapoznania się z tematem niepełnosprawności, poprzez przebywanie z ludźmi dotkniętymi tym problemem.


Dzień DzieckaW dniu 30 maja 2009 w Parku Sownińskiego, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze, zorganizował festyn z okazji Dnia Dziecka i Matki. Na imprezie dzieci mogły wesoło spędzić biorąc udziału w różnych konkurencjach. Również rodzice mogli zapoznać się między innymi z Towarzystwem Rozwoju Rodziny i Komitetem Ochrony Praw Dziecka oraz skorzystać z konsultacji policji Wolontariusze Towarzystwa Integracji Społecznej wspomagali całe przedsięwzięcie doskonałą obsługą techniczną.

Masz Głos, Masz Wybór


20 maja 2009r w Sali Sesyjnej Rady Miasta miało miejsce spotkanie otwierające akcje "Masz Głos Masz Wybór", w organizacje której zaangażowali się nasi wolontariusze. Dwugodzinne spotkanie, mające na celu skonfrontowanie teoretycznego działania samorządów uczniowskich z efektami ich poczynań poprowadził Łukasz Karasiński, który to jest najdłużej działającym członkiem Klubu Wolontariatu. Ubrany w garnitur w idealny sposób poprowadził konferansjerkę obalając jednocześnie mit, iż młodym ludziom nie można dawać odpowiedzialnych zadań.

Całość spotkania podsumowana została wynikami ankiet, które zaprezentowała również nasza wolontariuszka, będącymi motorem zapalnym do dyskusji, z której wyłonionych zostało wiele wniosków. Głównie mówiono o tym, iż uczniowie nie interesują się działalnością samorządów szkolnych, nie kontrolują ich i przedewszystkim, nie wiedzą czego powinni od ich członków oczekiwać.

W dalszych działaniach w ramach akcji "Masz Głos Masz Wybór" organizatorzy planują przeprowadzić serie warsztatów dla opiekunów i członków samorządów szkolnych, a na początku przyszłego roku szkolnego zamknąć całe przedsięwzięcie przeprowadzając w wybranych Zielonogórskich szkołach kampanii wyborczych.

We wszystkich zaplanowanych w ramach akcji działaniach mamy zamiar brać udział i jak zawsze zachęcamy do nawiązania z nami kontaktu osoby chcące w ramach wolontariatu wesprzeć organizatorów programu "Masz Głos Masz Wybór".


Centrum Korepetycyjne


Klub wolontariatu rusza z pomysłem stworzenia Centrum Korepetycyjnego. W chwili obecnej jesteśmy na etapie zbierania informacji na temat zapotrzebowania na takie działania, jednak jeszcze przed końcem roku szkolnego mamy w planie zorganizować sporą grupę korepetytorów, którzy będą udzielać nieodpłatnych lekcji dla młodzieży i dzieci, której nie stać na korzystanie z takiej formy edukacji. W chwili obecnej w swojej ofercie mamy pomoc w podciągnięciu braków z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz historii i Wiedzy o Społeczeństwie. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu do egzaminu poprawkowego w sierpniu, czy zaliczenia przedmiotu, zapraszamy na Ptasią w najbliższy piątek od godziny 16:00, gdzie wszelkich informacji na ten temat udziela Pani Barbara. Jeśli sam jesteś w stanie pomóc z jakiegoś przedmiotu, czy też konkretnej dziedzinie w jego ramach, równie serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z nami.

tis.wolontariat@gmail.com

Spotkanie Organizacyjne


08 maja 2009 roku w siedzibie TIS na ul. Ptasiej 16 odbyło się spotkanie członków Klubu Wolontariatu, na którym to wspólnie staraliśmy się podsumować nasze dotychczasowe osiągnięcia i wytyczyć drogi przyszłej działalności.

Zostały wyłonione trzy grupy działań pomocowych, na których mamy zamiar skupić się w naszej przyszłej pracy.

W dalszym ciągu pozostają w planie wszelkie akcje na rzecz zwierząt i promocji zdrowego trybu życia.

W większym stopniu chcemy zaangażować się w działalność kulturową poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju akcjach ocierających się o tą tematykę. Ponadto pragniemy wydobyć z siebie pierwiastek artystyczny, którym mamy w planie zarażać wszelkie odwiedzane przez nas placówki.

W skład trzeciej płaszczyzny na polu której Klub Wolontariatu ma nadzieje się wykazać, jest między innymi uczestnictwo w akcji "Masz głos, masz wybór", organizowanej przez Fundacje Batorego, stworzenie kółka korepetycyjnego, w którym to w miarę możliwości, służylibyśmy pomocą w nauce, wszelkie akcje mające na celu pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w codziennych uciążliwych dla nich zajęciach, takich jak prace porządkowe w ogrodzie, czy dostarczanie zakupów.

Dla osób mających chęć sprawdzić się w pracy z dziećmi, mamy do zaoferowania organizowanie zajęć tematycznych dla dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionej świetlicy Terapeutyczno- Wychowawczej.

Te imponująco brzmiące plany wymagają dużego pokładu czasu i wysiłku, jednak satysfakcja jaką się odczuwa po wypełnieniu kolejnego zadania nie jest możliwa do opisania słowami. Zachęcamy więc każdego do odwiedzenia nas na Ptasiej 16 w najbliższy ( i każdy kolejny ) piątek o godzinie 16:00. Gwarantujemy, że dla każdego znajdzie się aktywność, na polu której będzie mógł się wykazać, poznać wiele pozytywnie zakręconych osób, poszerzyć swoje doświadczenia, a przed wszystkim dobrze się razem z nami bawić :]NOC FILMOWA, KONKURS o ZDROWEJ ŻYWNOŚCI


Noc ta minęła pod znakiem filmów, konkursów, jedzenia, prowadzenia rozmów niemalże do samego rana. Rozpoczęło się konkursem na temat zdrowego żywienia. Uczestnicy połączyli się w 3 grupy, każda z nich wybrała swego kapitana, który miał za zadanie podejść do stołu z wielkim workiem wypełnionym produktami żywnościowymi i wylosować dwa z nich. Następnie w czasie 15 minut, mając do dyspozycji Internet - grupy przygotowywały prezentacje wylosowanych produktów, po minionym czasie bowiem wybrani reprezentanci wcielali się w rolę przedstawicieli handlowych starających się przekonać resztę uczestników do zakupu reklamowanego produktu. By to uczynić należało więc dowiedzieć się nieco na temat poszczególnych produktów żywnościowych i przekazać tę wiedzę w przekonywujący i zachęcający sposób. Tę część zabawy wygrywał najbardziej sugestywny sprzedawca. Dalsza część to znów praca grupowa. Podczas przygotowywania prezentacji bowiem każda z grup miała za zadanie wymyślić 4 pytania dotyczące przedstawianego produktu, przy czym odpowiedzi na te pytania miały znaleźć się właśnie w wypowiadanych prezentacjach - wszystko to po to, by uważnemu słuchaczowi umożliwić zapoznanie się z prawidłową odpowiedzią. Ostatecznie więc powstał zestaw 12 pytań na temat 6 produktów. Każda z grup dostała ten sam zestaw do uzupełnienia, wygrali ci, który udzielili najwięcej dobrych odpowiedzi. Zwycięzcy otrzymali prawo do tego, by jako pierwsi dokonali wyboru nagród. A nagrody to różnorodne zdrowe i nietypowe wytwory żywieniowe.STYCZEŃ 2009 - PIŁECZKI DO ŻONGLOWANIA


Tego dnia celem naszego spotkania było zrobienie jak największej ilości piłeczek. Wspomagaliśmy poprzez to realizowany przez Towarzystwo Integracji Społecznej projekt "Na Całej Linii" skierowany do kobiet długotrwale bezrobotnych, mający na uwadze pomoc w nabyciu przez nie poczucia pewności posiadanych kompetencji i wartości osobowościowych, jak i umiejętności przydatnych w procesie poszukiwania zatrudnienia. Piłeczki zostały przekazane Paniom na zajęcia sportowo - ruchowe, w trakcie których uczyły się wykorzystywać w dniu codziennym gimnastykę mózgu zaczerpniętą z idei kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona, czego uwieńczeniem był krótki warsztat żonglowania jako nauka ruchów wspomagających współpracę obydwu półkul mózgowych, będący jednocześnie zabawą. I my mieliśmy również wiele zabawy przy wykonywaniu piłeczek.

Archiwum